Jak powoli wkroczyc w zdrowe odzywianie? Brukselka

21:52


 Kalorie: 


Ilość: 100 g
Kalorie: 42
Węglowodany: 4,1
Białka: 5,3
Tłuszcze: 1,4Ciekawostką jest to, że brukselka w przeciwieństwie do innych warzyw jest dobrym źródłem protein. Może nie jest to soja, ale zawiera ich ok. 7% RDA. Witaminy / Mikroelementy


Jest warzywem o dużej wartości odżywczej dzięki bogactwu witamin, soli mineralnych i błonnika. Zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo (włosy), miedź (włosy), cynk (cera), fosfor, karoten (cera), witaminę E (cera i włosy), K, H, B1, B2, B3, B5, B6 (B-włosy), C (cera, opóźnia procesy starzenia). Brukselka ma sporo kwasu foliowego, dlatego polecana jest zwłaszcza kobietom w ciąży i planującym dziecko. Jest również bogatym źródłem beta karotenu i witaminy B1, która wpływa korzystnie na zdrowie układu nerwowego. Jest najbogatszym w białko warzywem kapustnym. Dzięki licznym walorom żywieniowym i jednocześnie niskiej kaloryczności, brukselka powinna stanowić stały składnik menu. 

Jak większość warzyw z rodziny kapustowatych, brukselka zalecana jest jako warzywo w diecie antynowotworowej - głównie z powodu dużej zawartości witaminy C podnoszącej naszą odporność, jak również tajemniczego aktywnego biologicznie związku znanego jako indol-3-karbinol. Dlatego powinna znajdować się w naszym tygodniowym menu.


Uwaga:


Brukselka zawiera sporo goitrogenów – substancji utrudniających przyswajanie jodu z posiłków. Niedobór jodu może powodować kłopoty z tarczycą, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, a nawet problemy z miesiączkowaniem. 

Goitrogeny ulatniają się podczas wysokiej temperatury, dlatego w celu pozbycia się tych substancji antyodżywczych z brukselek należy podawać je po ugotowaniu. Brukselki należy gotować przez pierwsze 4 minuty bez przykrywki, by ulotnić goitrogeny. 

Nie powinno się podawać tych warzyw jednocześnie z produktami bogatymi w jod, czyli rybami i owocami morza.
Może Ci się także spodobać:

5 komentarzy

  1. ja również uwielbiam bruskelki!

    OdpowiedzUsuń
  2. oooooooooooooooo nie. jakkolwiek kocham warzywa, tak tego nie przecierpię. nie ma opcji!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mmmm brukselka ! Bardzo lubie ! :)

    OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com