fitness

Jak zacząć ćwiczyć?

16:17


Każdy kiedyś zaczynał. Może właśnie podjęłaś decyzję, że pora wziąć  się w garść i ruszyć tyłek z kanapy. Pewnie do do końca wiesz jak się do tego zabrać. Mam dla Ciebie 5 prostych rad.


1. Zdrowie

Pierwszy najważniejszy punkt. Znać stan swojego ciała i jego możliwości. Wiedzieć co nam wolno, a czego nie. Przykładowo ja nie mogę wykonywać intensywnych i długich ćwiczeń cardio, jak np.: bieganie. Idealny jest dla mnie trening siłowy, ale i tu muszę znać ograniczenia oraz możliwości swojego ciała. Dobrze było  by przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń wybrać się do lekarza domowego, aby ocenić nasz ogólny stan zdrowia. Sukcesem była by wizyta u ortopedy lub fizjoterapeuty, aby sprawdził nasze stawy itp.

2. Wiedza

Wiedza teoretyczna jest bardzo ważna. Co daje dane ćwiczenie, na jaką partię ciała jest, aż po technikę wykonywania. Poznaj różne rodzaje treningów. Dowiedz się jak ułożyć plan treningowy.

3. Cel

Ustal co chcesz osiągnąć. Chcesz spalić tkankę tłuszczową? Zwiększyć wytrzymałość? Siłę? Rozbudować mięśnie? Na podstawie zamierzonego celu powinnaś zbudować swój plan treningowy.

4. Przygotowanie

Zacznij powoli. Nie ma sensu porywać się z motyką na słońce, bo tylko się zniechęcisz. Początkowo wystarczą 2-3 treningi w tygodniu, do 30 minut każdy. Przez pierwszy tydzień powinnaś rozruszać ciało i przygotować go do ćwiczeń właściwych. Spróbuj różnych rodzajów aktywności i wybierz to co najbardziej Ci odpowiada. Nie inwestuj od początku w sprzęt i super ubrania. Jeszcze przyjdzie na to czas.

5. Plan treningowy

Kiedy Twoje ciało i psychika są już gotowe, pora na prawdziwy plan treningowy. Ustal ile razy w tygodniu, co i jak długo będziesz ćwiczyć. Wpisz to do swojego kalendarza i przestrzegaj jak ważnego spotkania.

4. Pomoc innych

Nie rezygnuj z pomocy osób bardziej doświadczonych od Ciebie. Może warto pomyśleć o spotkaniu z profesjonalnym trenerem? Nie musisz być pod jego stałą opieką, ale jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą pomoc przy ustaleniu treningu i czujne oko przy wykonywaniu ćwiczeń (poprawna technika) mogą okazać się bezcenne. Po pewnym czasie poradzisz sobie sama.

Niezawodne może okazać się tez towarzystwo i wparcie koleżanki czy partnera. Zbawienne mogą być też zajęcia grupowe.

5. Nie zapomnij o odżywianiu!

To podstawa. Samymi ćwiczeniami nie osiągniesz zamierzonego celu. 


Może Ci się także spodobać:

7 komentarzy

 1. Bardzo mało osób zwraca uwagę na zdrowie (nie licząc oczywiście sportowców). Każdy chce tak "na już, teraz" i często pomija ten punkt- a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słuszne punkty. Wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z aktywnością sportową, nie bierze pod uwagę tego, że trzeba się do niej dobrze przygotować, mieć jakiś plan, cel i uwzględnić kwestie żywieniowe. Ludzie często to rozdzielają, a według mnie sport bez zdrowej diety nie daje efektów, podobnie jak dieta bez aktywności sportowej. I nie mam na myśli diety odchudzającej, tylko zbilansowanego i zrównoważonego, zdrowego sposobu odżywiania się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja aktualnie czekam na wrzesień, żeby powrócić na siłownię. Wtedy synek idzie do żłobka i w końcu będę miała czas na regularne treningi. Świetne rady, bardzo trafne i dobrze napisane. Niestety, ale początek ma ogromne znaczenie. Jeśli ćwiczymy prawidłowo i odżywiamy się zdrowo, to efekty przychodzą bardzo szybko, a nic nie działa tak motywacyjnie jak, pozytywne zmiany w naszym ciele, zdrowiu i lepszym samopoczuciu. Sport uzależnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mądrze piszesz :)
  Tymczasem zbieram się na siłownie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne porady :), zdecydowanie najważniejszy jest pierwszy punkt. Zdrowie jest najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zacząć najlepiej od razu. Częstym błędem jest mówienie sobie "zaczynam od przyszłego tygodnia/miesiąca etc.". Skoro chcesz ćwiczyć to zacznij od razu. Sprzęt można skompletować trochę później a zacząć od ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała.

  OdpowiedzUsuń
 7. W treningu bardzo ważną rolę odgrywa motywacja. Psychologia może pomóc w osiąganiu wymarzonych efektów. Często wykorzystuje się do tego techniki manipulacji. Przynosi to jednak pożądane efekty...

  OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com