ciąża

I trymestr ciąży, teoria i moje doświadczenia

18:55Odkrycie, że dziecko jest już z nami to wspaniała chwila. Rozpoczyna się czas oczekiwania, nadziei, ale głównie czas ogromnych zmian. W pierwszych trzech miesiącach dają się zauważyć zmiany fizyczne i emocjonalne. Zmiany zachodzące w organizmie są konieczne, aby twoje ciało i umysł były w stanie otoczyć prawidłową opieką rozwijające się nowe życia. W ciągu trzech miesięcy od poczęcia wykształcają się wszystkie narządy wewnętrzne. Niektóre z nich np. serce i nerki zaczynają już funkcjonować. Jako, że pierwsze trzy miesiące ciąży są najważniejszym etapem rozwoju płodu, musisz otoczyć siebie i swoje maleństwo wyjątkową opieką.

Pierwszy miesiąc

Dziecko:
Gdy po zapłodnieniu powstaje pierwsza komórka - zaczątek twojego dziecka, znane są takie cechy jak kolor oczu, włosów, płeć, grupa krwi i inne. W ciągu najbliższych dni zapłodnione jajo wędrując przez jajowód dociera do ściany macicy, gdzie przywiera, znajdując źródło pokarmu i schronienie. Z części komórek po podziale powstaje łożysko. Ten cudowny narząd wkrótce połączy się pępowiną z zarodkiem, stanie się jego łącznikiem ze światem, dostarczając tlenu i substancji odżywczych od matki.W ciągu kilku następnych dni zarodek zostaje otoczony przez cienką błonę, zwaną workiem owodniowym lub pęcherzem płodowym. Po miesiącu od poczęcia twoje dziecko jest 10 000 razy większe od komórki, z której powstało. Jego ciałko ma główkę, a także zaczątki rączek i nóżek. Zaczyna formować się twarz, a w miejscach gdzie będą oczy pojawiają się ciemne plamki, zaczynają rozwijać się żuchwa, usta i gardło. Formują się narządy wewnętrzne: płuca, nerki, wątroba i mózg. Zaczyna bić maleńkie serduszko.

Mama:
Pierwszym objawem najczęściej jest brak miesiączki. Już około sześciu dni po zatrzymaniu miesiączki powinnaś wykonać test ciążowy, aby upewnić się o cudzie, jaki się dokonał i od tego momentu zwrócić szczególną uwagę na styl życia, sposób odżywiania, unikać leków, substancji szkodliwych i trujących, czyli wszystkiego co mogłoby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jeżeli do tej pory nie brałaś kwasu foliowego, powinnaś go zacząć zażywać, gdyż chroni on dziecko przed wadami rozwojowymi układu nerwowego.
Innym objawem wskazującym na zajście w ciążę są nudności i wymioty, chociaż najczęściej zdarzają się rano, to część kobiet odczuwa je przez cały dzień. Nudności i wymioty zwykle mijają z końcem trzeciego miesiąca ciąży.
Kolejną zmianą jest potrzeba częstszego oddawania moczu (nawet w nocy). W miarę powiększania się macicy w pierwszych trzech miesiącach ciąży uciska ona na pęcherz, zmniejszając jego objętość. W rezultacie oddajesz mocz częściej i w małych ilościach.


Drugi miesiąc ciąży

Dziecko:
Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 - 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa, a także mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka. Mózg zaczyna wysyłać sygnały nerwowe do mięśni. Nerki są już na swoim miejscu i niedługo zaczną swoją pracę. Tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach. Także żołądek, jelita i wątroba są już na swoim miejscu. Szybko tworzą się mięśnie, kości i skóra nadając maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.

Mama:
W drugim miesiącu daje się zauważyć większe zapotrzebowanie na sen i szybsze męczenie się. Jest to naturalne przystosowanie organizmu do ogromnych i bardzo szybkich zmian, jakie zachodzą w twoim ciele. W tym czasie stosuj wyważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze, szczególnie produkty zawierające dużo żelaza np. suszone morele, kiwi, warzywa strączkowe, mięso, żółtka jaj. Dużo wypoczywaj. Staraj się spać jak najdłużej, jeżeli masz ochotę prześpij się również w ciągu dnia. 
Inną dolegliwością pojawiającą się w tym czasie jest bolesność i uczucie przepełnienia piersi. Jest to spowodowane przystosowaniem gruczołów piersiowych do późniejszego karmienia dziecka.
Pod koniec drugiego miesiąca zaczyna się też huśtawka emocjonalna spowodowana zmianami hormonalnymi i nową sytuacją.


Trzeci miesiąc ciąży

Dziecko:
W tym miesiącu dziecko dalej rozwija się w szalonym tempie. Tworzą się powieki, które jeszcze przez trzy miesiące pozostaną zamknięte, powstają wszystkie części narządu wzroku: rogówka, soczewka, siatkówka. Tworzą się poszczególne części jamy ustnej i gardła, formują się zawiązki zębów, pojawiają się wargi. Dziecko ma ukształtowane rączki, palce, a nawet paznokcie. Dziecko potrafi machać nóżkami, zaciskać piąstki, odwracać główkę, otwierać usta, marszczyć twarz. W ciągu trzech miesięcy twoje dziecko rozwinęło się z pojedynczej komórki w malutkiego dzidziusia, który potrafi wykonywać złożone czynności.

Mama:
W trzecim miesiącu ciąży możesz poczuć, że spodnie i spódnice robią się w talii przyciasne. Do końca 3. miesiąca twoja waga nie powinna się zmienić, choć jest to także uzależnione od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić” brakujące kilogramy.
Sport to zdrowie – także w ciąży. Jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dalej była aktywna. Na początku ciąży dla aktywnych mam możliwe jest nawet bezpieczne bieganie w ciąży. Obowiązuje jednak jedna zasada – przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, kiedy jest zbyt intensywny, czyli zaczyna męczyć lub wiąże się z bólami w dole brzucha. W kolejnych trymestrach ciąży umiarkowany wysiłek mamy nie stanowi już dla dziecka takiego zagrożenia.
Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. To rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. W najbliższych tygodniach macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz.
_______________________________________________________________________________

Od 4 do 9 tygodnia ciąży byłam w Polsce. Dla pewności pierwszy test ciążowy zrobiłam jeszcze przed wylotem, ale wyszedł negatywny. Z mężem ustaliliśmy, że powiem mu co i jak wszyło, dopiero po moim powrocie. Już 3 dni później kolejny test pokazał bladoróżową drugą kreskę (w dniu spodziewanej miesiączki). Jeszcze tego samego dnia umówiłam wizytę u ginekologa. Nie chciałam czekać aż do powrotu do domu. Wolałam się upewnić czy na tym etapie jest wszystko w porządku. Wizytę miałam wyznaczoną na siódmy tydzień ciąży. W między czasie zrobiłam też dwa badania hormonu beta-HCG, aby sprawdzić czy przyrasta prawidłowo.

Na początku nie miałam żadnych szczególnych objawów. Poza okropnym, trzydniowym bólem sutków w trzecim tygodniu, wszystko było normalnie. Dopiero w  piątym tygodniu pojawiły się pierwsze dolegliwości. Najpierw był to wstręt do jedzenia i jednocześnie wilczy apetyt. Gdzieś w tym czasie poczułam się znowu jak nastolatka-  pojawił się trądzik i krostki na twarzy oraz dekolcie. Poza tym zaczęły na poważnie boleć mnie piersi.W szóstym tygodniu pojawiły się mdłości, które trwały non stop (od rana do nocy) aż do 16 tygodnia! W tym czasie wymiotowałam tylko 3 razy, choć wolałabym nawet i codziennie, żeby tylko te mdłości minęły! Pojawił się też straszny wstręt do słodyczy i mięsa. Miałam za to, jeszcze większą niż zazwyczaj, ochotę na owoce i warzywa. Od 8 tygodnia mój biust zaczął się powiększać, do 12 tygodnia miałam o literkę większą miseczkę. Od około 10 tygodnia stopniowo przyszło straszne zmęczenie i brak sił. Wtedy głównie odpoczywałam i spałam. 

Po powrocie do domu umówiłam się już na wizytę u mojego ginekologa. Wtedy też po raz pierwszy usłyszałam serduszko naszego dzidziusia.


Może Ci się także spodobać:

0 komentarzy

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com