Wieczna wojna mam karmiących piersią i mlekiem modyfikowanym

17:25


Na jakimkolwiek forum wystarczy wspomnieć o karmieniu piersią lub o karmieniu mlekiem modyfikowanym i burza gotowa. Jedne mamy atakują drugie. Dlaczego z jednej i z drugiej strony nie ma jakiegokolwiek zrozumienia?Jako doradca laktacyjny rozumiem dlaczego mamy, które karmią piersią tak bardzo, często wręcz nachalnie namawiają na karmienie piersią. Niezaprzeczalne jest to, że mleko matki jest najlepsze dla dziecka i każde dziecko powinno być takim mlekiem karmione, jeśli tylko jest taka możliwość.

Niestety wiele mam decyduje się na mm zbyt szybko, nawet jeśli chce karmić piersią. Brakuje tu wiedzy i pomocy w tym temacie. Kiedy mama nie ma podstawowej wiedzy na temat laktacji, bardzo łatwo o błędy lub posłuchanie złej rady. 

Przykładowo mama bardzo chce karmić piersią, ale nie wie, co to skok rozwojowy. Skok się pojawia i mama myśli lub ktoś jej wręcz wmawia, że ma za mało mleka lub jest niewartościowe i dziecko się nie najada. Zdesperowana podaje mm, myśląc, że to jedyna i słuszna decyzja. Potem tak samo radzi innym mamom, kiedy słyszy o podobnym problemie z karmieniem piersią. Najgorszy wypadek kiedy to pomoc medyczna tej wiedzy nie posiada i każdy możliwy problem rozwiązuje podaniem mm. 

Właśnie to boli mamy posiadające wiedzę na temat karmienia piersią- dziecku podano bezpodstawnie mm, kiedy bez problemu mogło być karmione tym co jest dla niego najlepsze, mlekiem matki. Dlatego tak bolą słyszane ciągle mity- o braku mleka, zaniku mleka, chudego mleka itp. Nieświadoma mama w to uwierzy i jej karmienie piersią skończy się szybciej niż zaczęło.

Dlatego tak ważna jest wiedza, wsparcie i pomoc w karmieniu piersią.  Dlatego należy tą wiedzę szerzyć, aby każda mama wiedziała co, jak dlaczego i na podstawie rzetelnej wiedzy podejmowała decyzję. Nie ważne jaka by ona była, ale aby była  oparta o wiedzę.

Jestem doradcą laktacyjnym, ale potrafię doskonale zrozumieć mamy karmiące mlekiem modyfikowanym. Nawet jeśli robią to z osobistych względów. Sama być może nie dam rady karmić piersią w ogóle lub tak długo jak bym chciała, choćby z powodu moich chorób.

Każda z nas powinna zrozumieć, że są wypadki kiedy mleko modyfikowane to jedyny ratunek dla dziecka.

Oczywisty jest tu brak matki. Zdarzają się także takie choroby u matki lub dziecka, kiedy karmienie piersią jest niemożliwe. Czasami leki na to nie pozwalają.

Czasem mama rzeczywiście ma problem z wykarmieniem. Jej piersi nie mają prawidłowej budowy. Gruczołów mlekowych jest zbyt mało lub nie ma ich wcale. Dotyczy to 2-5% kobiet na świecie.

Najbardziej kontrowersyjny to osobisty wybór mamy. Nawet jeśli taki jest powód karmienia dziecka piersią to mama ma do tego pełne prawo. Chociaż może nam się to nie podobać nikt nie daje nam prawa, aby taką mamę obrażać, lekceważyć czy uważać za gorszą. Nawet jeśli tak myślimy zachowajmy to dla siebie.

Podanie mleka modyfikowanego nie jest niczym złym, ale musi być podane z konkretnych przyczyn i powodów. Nie z powodu niewiedzy i popełnionych błędów przy wcześniejszym karmieniu piersią lub co gorsza, za bezpodstawną namową pomocy medycznej.
Może Ci się także spodobać:

3 komentarzy

  1. Bardzo ładnie napisane! :) Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Panią a gdzie Pani skończyła tego doradcę laktacyjnego bo moja siostra również by chciała taki kurs podjąć pozdrawiam Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten artykuł zdecydowanie powinna przeczytać każda matka karmiąca. Bardzo pomocny i zawrte są wszystkie najważniejsze informacje. Niestety zazwyczaj mamy nie są dobrze uświadomione na temat laktacji i później popełniają błędy.

    OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com