karmienie piersią

Zastój- wszytsko co musisz wiedzieć

12:44


Zastój to jedno z mniej przyjemnych doświadczeń podczas karmienia piersią. U niektórych nie zdarza się wcale, a u innych kobiet co chwile.

1. Czym jest zastój?

Zastój, jak sama nazwa wskazuje,   jest zablokowanym pokarmem pozostałym w piersi w wyniku zwężenia lub zablokowania kanału mlecznego.

2. Przyczyny zastoju

Niestety leżą po stronie mamy. Są to różne błędy popełnione podczas karmienia piersią.
- zbyt rzadkie karmienie lub karmienie "z zegarkiem w reku"
- zmniejszenie liczby karmień 
- podanie butelki lub smoczka
- nieprawidłowości w przystawianiu 
- zbyt krótkie więzidełko lub inne nieprawidłowości anatomiczne w jamie ustnej dziecka
- ucisk lub uraz piersi (nieprawidłowo dobrana bielizna, zła pozycja spania itp.)
- stres i/lub zmęczenie


3. Objawy 

- ból piersi
- ciepło 
- niekiedy podwyższona temperatura 
- zaczerwienienie
- stwardnienie 
- grudki lub wyczuwalne guzki
- nabrzmnienie
- może dotyczyć jednej piersi


4. Leczenie

Przy podwyższonej temperaturze koniecznie należy zażyć lek z ibuprofenem  (np.: Ibuprom, Nurofen). Pierwsza dawka powinna wynosić 600mg, kolejne po 400 mg trzy razy na dobę.

Koniecznym lekiem jest lecytyna w tabletkach. Około 1000mg w tabletce. Przez pierwszy dzień spożywamy 3x1 tabletka. Drugi dzień 2x1 tabletka i jeszcze conajmniej tydzień do miesiąca po jednej tabletce dziennie.

Przed karmieniem warto wypić napar z melisy. Pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować. Stres utrudnia wypływ, niezbędnych przy prawidłowej laktacji, hormonów. Dlatego też podczas karmienia należy skupić się na dziecku i miłości do niego. Wytworzy to odpowiednią dawkę oksytocyny, która zapewnia odpowiedni wypływ mleka.

Przed karmieniami wykonujemy ciepły okład lub w inny sposób ogrzewany pierś. Może to być thermofor, ciepły strumień wody lub ogrzewanie suszarką do włosów. W tym czasie oraz podczas karmienia głaszczemy opuszkami palców pierś od ciała przesuwając dłoń w kierunku brodawki. Pod żadnym pozorem nie wolno uciskać czy masować piersi, może to pogorszyć obecny stan, a nawet doprowadzić do zapalenia czy ropnia.

Po rozgrzaniu piersi przystawiamy dziecko. Najlepiej jest karmić w pozycji "na wilczycę"- dziecko leży na plecach, a nad nim wisi pierś. Dobrze, aby bródka dziecka skierowana była ku zastojowi. Podczas karmienia dalej głaszczemy pierś od ciała w kierunku brodawki. Karmimy maksymalnie co 2h. Pilnujemy, aby dziecko złapało prawidłowo pierś. Możemy użyć laktatora, ale nigdy nie będzie on tak skuteczny jak dziecko.

Po karmieniu stosujemy zimny okład. Skuteczna jest rozbita kapusta, zaparzone i schłodzone siemię lniane lub słonina.

5. Lekarz

Jeśli temperatura rośnie lub nie spada. Nie widzisz poprawy lub stan się pogarsza. Być może doszło już do zapalenia i konieczny jest antybiotyk. Bezpieczny przy karmieniu piersią jest, np.: Duomox lub Amotax. Lekarz może wybrać jakikolwiek kierując się Laktacyjnym Leksykonem Leków.


Może Ci się także spodobać:

3 komentarzy

 1. Raczej nie powinno sie robic cieplych okladow gdyz zwezamy tym kanaly mleczne. Mi lekarka radzila robic cieple oklady kiedy mam za duzo pokarmu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zimny okład zwęża. Przykro mi, ale wprowadziła Cię w błąd.

   Usuń
 2. Przydatny artykuł. Bardzo rzeczowe i konkretne informacje :)

  OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com