parenting

Dlaczego 6, a nie 4?

20:01


Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia od lat zaleca rozszerzanie diety najwcześniej po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecka, wciąż można spotkać ten 4.Mówią o tym teściowe, babcie, koleżanki i co najgorsze, lekarze oraz położne wychodząc poza swoje kompetencje. Powiem to jasno- specjalistami od żywienia są dietetycy oraz gastrolodzy. Wyjątkiem są osoby pracujące w służbie zdrowia, które ukończyły odpowiednie szkolenie w kierunku żywienia, np.: niemowląt (sama taki dyplom posiadam) i mówię tu o prawdziwym szkoleniu, a nie weekendowym spotkaniu organizowanym przez Gerber czy Nutricia.

Skąd ten 4 miesiąc?

Musimy cofnąć się trochę w czasie, gdzie nadal tkwi większość specjalistów, którzy zakończyli swą edukację wraz z ukończeniem studiów, co uważam osobiście za ogromną ignorancję. Medycyna jest stale rozwijającą się gałęzią nauki i każdy szanujący się specjalista powinien być na bieżąco. W końcu "po pierwsze nie szkodzić".

Wracając do rzeczy- od lat mówimy o wyłącznym karmieniu piersią do ukończenia 6 miesiąca życia. W przypadku mleka zastępczego były to te słynne 4 miesiące.

Wynikało to z ówczesnego składu mieszanki. Nie była ona taka jaka jest już w dzisiejszych czasach. Obecnie jest na tyle "idealna", że nie musimy już wybierać między potencjalnymi chorobami wynikającymi z wczesnego rozszerzania diety a tych wynikających z niedoborów.

W szczególnych wypadkach dieta może być rozszerzona pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Dotyczy to poszczególnych stanów chorobowych potwierdzonych badaniami przez specjalistę, w wypadku kiedy lepsze korzyści przyniesie wcześniejsze wprowadzanie produktów innych niż mleko jak podawanie leków. Wówczas należy takie rozszerzanie diety traktować jako terapię leczniczą.

Lekarze naukowcy są zgodni- układ pokarmowy każdego dziecka nie jest gotowy na produkty inne niż mleko przed ukończenia 6 miesiąca życia. Mało tego, nie każde dziecko jest nawet gotowe w momencie ukończenia tych 6 miesięcy.

Aby móc rozszerzać dziecku dietę muszą być spełnione WSZYSTKIE z poniższych oznak gotowości:
- ukończenie 6 miesięcy
- całkowity zanik odruchu wypychania 
- umiejętność łapania przedmiotów  
- celne trafianie do buzi 
- stabilny siad samodzielny lub na kolanach rodzica

Jeśli chodzi o siad- o ile dziecko nie siedzi jeszcze samo, można je na czas karmienia (tylko i wyłącznie) posadzić na swoich kolanach. Ważne jest, aby zrobić to prawidłowo. Dziecko opiera się plecami o nasz brzuch,a my przytrzymujemy je za biodra. Jeśli dziecko chwieje się na boki lub składa w pół,to nie jest jeszcze gotowe i trzeba nieco poczekać.

Wcześniejsze rozszerzanie diety niesie za sobą poważne konsekwencje:
- alergie
- nietolerancje pokarmowe
- cukrzyca
- otyłość 
- poważne choroby układu pokarmowego (np.: IBS, choroba Crohna itp.) Poczekaj, nie ryzykuj przyszłym zdrowiem swojego dziecka. Nawet jeśli działania niepożądane nie pojawią się od razu to mogą wyjść już w dorosłym życiu.


Może Ci się także spodobać:

0 komentarzy

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com