parenting

Dlaczego 6, a nie 4?

20:01


Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia od lat zaleca rozszerzanie diety najwcześniej po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecka, wciąż można spotkać ten 4.Mówią o tym teściowe, babcie, koleżanki i co najgorsze, lekarze oraz położne wychodząc poza swoje kompetencje. Powiem to jasno- specjalistami od żywienia są dietetycy oraz gastrolodzy. Wyjątkiem są osoby pracujące w służbie zdrowia, które ukończyły odpowiednie szkolenie w kierunku żywienia, np.: niemowląt (sama taki dyplom posiadam) i mówię tu o prawdziwym szkoleniu, a nie weekendowym spotkaniu organizowanym przez Gerber czy Nutricia.

Skąd ten 4 miesiąc?

Musimy cofnąć się trochę w czasie, gdzie nadal tkwi większość specjalistów, którzy zakończyli swą edukację wraz z ukończeniem studiów, co uważam osobiście za ogromną ignorancję. Medycyna jest stale rozwijającą się gałęzią nauki i każdy szanujący się specjalista powinien być na bieżąco. W końcu "po pierwsze nie szkodzić".

Wracając do rzeczy- od lat mówimy o wyłącznym karmieniu piersią do ukończenia 6 miesiąca życia. W przypadku mleka zastępczego były to te słynne 4 miesiące.

Wynikało to z ówczesnego składu mieszanki. Nie była ona taka jaka jest już w dzisiejszych czasach. Obecnie jest na tyle "idealna", że nie musimy już wybierać między potencjalnymi chorobami wynikającymi z wczesnego rozszerzania diety a tych wynikających z niedoborów.

W szczególnych wypadkach dieta może być rozszerzona pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Dotyczy to poszczególnych stanów chorobowych potwierdzonych badaniami przez specjalistę, w wypadku kiedy lepsze korzyści przyniesie wcześniejsze wprowadzanie produktów innych niż mleko jak podawanie leków. Wówczas należy takie rozszerzanie diety traktować jako terapię leczniczą.

Lekarze naukowcy są zgodni- układ pokarmowy każdego dziecka nie jest gotowy na produkty inne niż mleko przed ukończenia 6 miesiąca życia. Mało tego, nie każde dziecko jest nawet gotowe w momencie ukończenia tych 6 miesięcy.

Aby móc rozszerzać dziecku dietę muszą być spełnione WSZYSTKIE z poniższych oznak gotowości:
- ukończenie 6 miesięcy
- całkowity zanik odruchu wypychania 
- umiejętność łapania przedmiotów  
- celne trafianie do buzi 
- stabilny siad samodzielny lub na kolanach rodzica

Jeśli chodzi o siad- o ile dziecko nie siedzi jeszcze samo, można je na czas karmienia (tylko i wyłącznie) posadzić na swoich kolanach. Ważne jest, aby zrobić to prawidłowo. Dziecko opiera się plecami o nasz brzuch,a my przytrzymujemy je za biodra. Jeśli dziecko chwieje się na boki lub składa w pół,to nie jest jeszcze gotowe i trzeba nieco poczekać.

Wcześniejsze rozszerzanie diety niesie za sobą poważne konsekwencje:
- alergie
- nietolerancje pokarmowe
- cukrzyca
- otyłość 
- poważne choroby układu pokarmowego (np.: IBS, choroba Crohna itp.) Poczekaj, nie ryzykuj przyszłym zdrowiem swojego dziecka. Nawet jeśli działania niepożądane nie pojawią się od razu to mogą wyjść już w dorosłym życiu.


Może Ci się także spodobać:

1 komentarzy

  1. Witam. W tekscie uzywa Pani stwierdzenia ze wczesne rozszerzanie diety moze prowadzic min do choroby Crohna. Czy moglabym zapytac skad pojawia sie takie stwierdzenie? Tzn gdzie uzyskala Pani na ten temat informacje? Czy sa na ten temat jakies badania naukowe?

    OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com