karmienie piersią

Relaktacja, czyli powrót do karmienia piersią

21:00Często kobiety z różnych przyczyn nie mogą czasowo karmić piersią lub co gorsza przerywają karmienie piersią z powodu błędów pomocy medycznej. Powrót do karmienia jest jednak zawsze możliwy- to relaktacja.

Relaktacja


1. Co to jest?
Relaktacja to powrót do karmienia piersią, kiedy mama z różnych powodów zrezygnowała z karmienia piersią i chce do tego wrócić. Jest niemal zawsze możliwa, choć wymaga dużo samozaparcia i pracy. Mimo wszystko jest to warte zachodu. Twoje mleko to najlepsze co możesz dać swojemu dziecku.


2. Aspekt psychiczny
Musisz być pewna swojej decyzji i być gotowa na to co Cię czeka. Relaktacja jest żmudną i ciężką pracą. Często trwa tygodniami. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Musisz być pewna swojej decyzji, wiedzieć dla kogo i dlaczego to robisz. To połowa sukcesu. Jeśli już się zdecydowałaś potrzebujesz odpowiedniego planu działania, o tym poniżej. Zarezerwuj sobie dużo wolnego czasu. Załatw wcześniej wszystkie ważne sprawy,a reszta niech poczeka.

3. Dziecko
Przede wszystkim musicie odświeżyć kontakt skóra do skóry, dokładnie tak jak tuż po porodzie. Dziecko musi na nowo oswoić się z piersią. Rozbierz je do samej pieluszki, a siebie od pasa w górę i zapraszam do łóżka. Najlepiej na kilka dni. Przytulajcie się, bawcie, pozwól dziecku spać przy piersi. Zacznij proponować pierś. Często. Nawet co godzinę w dzień i co 3-4 godziny w nocy. Pozwól dziecku ssać ile i kiedy chce, ale nie rób tego na siłę. Nie zmuszaj, bo zniechęcisz dziecko. W trakcie przystawiania zadbaj o prawidłową technikę. Jeśli dziecko źle chwyta pierś, poprawiaj do skutku. Musi się tego na nowo nauczyć, a Ty musisz mu w tym pomóc.

4. Laktator
Samo dziecko to za mało, aby na nowo pobudzić laktację. Musisz popracować z laktatorem. Polecam laktatory elektryczne lub ręczny Avent. To najcięższa część. Pobudzaj piersi całą dobę co maksymalnie 3h. W dzień stosuj przemiennie metodę 753 i power pumping. Szczególnie ważne jest odciąganie nocą. Reguluje ono poziom prolaktyny. Hormonu niezbędnego przy prawidłowej laktacji. W nocy stymuluj piersi metodą 753 co 3 godziny. Pamiętaj o tym, że zawsze najpierw przystawiasz dziecko i dopiero sięgasz po laktator.

5. Prawidłowe odciąganie
Pamiętaj jak ważna w tym wszystkim jest rola dziecka. Podczas stymulacji piersi laktatorem powinnaś skupić się na dziecku. Patrz na nie, głaszcz, dotykaj, mów do niego. Myśl jak bardzo jest kochasz. To banalne, ale powoduje odpowiednią pracę hormonów odpowiedzialnych za produkcję i wypływ mleka.
Ustaw laktator na tryb "dziecko" jeśli ma taką opcję. Jeśli odciagasz ręcznie początkowo rób to szybkimi i krótkimi ruchami. Potem zrób chwilkę przerwy ( nie więcej niż  pół minuty). Po tym rób głębsze i wolniejsze ruchy. Cykl możesz powtarzać w trakcie. Poza tym stosuj się do wytycznych power pumping lub 753.

6. Podanie odciągniętego mleka
Pierwsze odciągnięte krople pokarmu podaj łyżeczką. Kiedy ilość się zwiększy najlepiej podawać je przez system karmienia sns. W ten sposób dziecko najszybciej przekona się do piersi i jednocześnie dalej stymuluje piersi.

7. Podawanie pokarmu zastępczego
Pamiętaj, żeby zawsze przed karmieniem najpierw podać pierś,  dopiero pokarm zastępczy. Bardzo polecam robić to przez system karmienia sns. Możesz zrobić go sama. Nie musisz kupować gotowego zostawu. Kolejną opcją jest karmienie kieliszkiem lub łyżeczką. Ostatnia i najgorsza opcja to dalsze podawanie butelki. Wraz ze wzrostem laktacji stopniowo ograniczamy ilość mleka zastępczego, aby w końcu z niego zrezygnować.

8. Suplementy i leki
Warto usprawnić cały proces i sięgnąć po suplementy. Przede wszystkim jest to słód jęczmienny. Znajdziesz go w popularnym Femaltiker, ale możesz zakupić go w czystej postaci syropu.
Lecytyna w tabletkach wspomoże wypływ mleka. Zażywaj 3x dzień.
Ten  punkt zostanie aktualizowany wkrótce

9. Stabilizacja laktacji
To długi okres czasu. Musisz stosować się do powyższych zaleceń tak długo, aż osiągniesz optymalną ilość mleka. Wtedy stopniowo odstawiamy suplementy i ograniczamy czas z laktatorem.

Powodzenia i ogromnie Ci gratuluję!

Może Ci się także spodobać:

2 komentarzy

  1. Jak zrobić samemu sns?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z dużej strzykawki i drenu z apteki ;) Google na pewno pokaże jak to ma wyglądać ;)

      Usuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com