bezpieczny sen

Bezpieczne miejsce do spania

17:43Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w tym także bezpiecznego miejsca do spania.

Pokój, w którym śpi dziecko powinien być codziennie wietrzony. Otwieramy lub uchylamy okno już rano. Oczywiście w czasie lata okno może być uchylone całą noc. Zamykamy je w chłodne noce. Nie ustawiamy łóżeczka bezpośrednio przy oknie. W oknie montujemy moskitierę. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura 16-18°C. Oczywiście latem ciężko o to zadbać, ale wystarczy odpowiednio ubrać dziecko do snu. 

Istotną kwestią jest także wilgotność powietrza. Pomiędzy 40-70%. Niższe wartości sprzyjają wysuszaniu błon śluzowych. Wyższe- powstawaniu pleśni.

Najlepiej, aby dziecko spało razem z mamą. Jest to najbardziej naturalny sposób spania oraz fundament rodzicielstwa bliskości. Jednak nawet wtedy należy zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny sen. O tym w osobnym poście.

Dziecko może też spać samo- w łóżeczku. Mimo wszystko powinno znajdować się w pokoju rodziców. Warto zaopatrzyć się w monitor bezdechu.

Dobrym kompromisem będzie dostawka- dziecko śpi osobno, a jednak przy mamie.
Jeśli koniecznie upierasz się, aby dziecko spało w osobnym pokoju, równie konieczne będzie zakupienie monitoru bezdechu. Najlepiej taki z nianią i kamerą. Zapewnia to dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Dziecko ubieramy do snu podobnie jak siebie, ale do 6 miesiąca życia oraz poniżej 20°C zapewniamy jedną warstwę więcej. Może to być dodatkowe ubranko, jednak lepiej wybrać grubszy śpiworek.

Możemy wybrać pomiędzy kołyską na początek lub od razu większym łóżeczkiem. Najlepszy będzie materac piankowy lub nieco droższy, lateksowy. Ewentualnie może być to pianka-kokos. Zdecydowanie odradzam gryka-kokos. W gryce BARDZO często znajdują się robaki, które gryzą dziecko.

Materac ubieramy w ochraniacz pulowy lub wełniany. Zapobiegnie to zamoczeniu i uszkodzeniu materaca. Następnie zakładamy prześcieradło na gumce. Najlepiej w spokojnych kolorach, aby ułatwić dziecku zasypianie. Intensywne barwy jak wiadomo pobudzają. Możemy za to wybrać dowolny wzór.

Do okrycia możemy wybrać otulacz. Używamy go do około 6 miesiąca maksymalnie. Dziecko czuje się w nim bezpieczne i spokojne. Wycisza odruch moro, który często wzbudza małe dzieci. Nie wszystkie dzieci jednak otulacz zaakceptują. Wtedy od razu wybieramy śpiworek. W spokojnych kolorach, jednolity lub we wzorki. Grubość wybieramy w zależności od pory roku. Często śpiworki mają dodatkowo odpinane rękawy i dzięki temu nadają się na różne sezony.

Z polecenia lekarza specjalisty możemy używać dodatkowo:
- klin, choć lepiej użyć podwyższenia pod nogi łóżka
- poduszkę formującą główkę
- poduszkę zapewniającą pozycję boczną

Nie używamy:
- baldachimów
- poduszek (do 2 r.ż)
- kocy/ kołder (minimum do roku)
- ochraniaczy
- nie kładziemy przewijaków na łóżeczku kiedy dziecko jest w łóżeczku, przewijany dziecko i kładziemy je obok łóżeczka lub pod łóżeczkiem
- nie wieszamy ręczników/ubranek itp. Na brzegu łóżeczka
- nie wkładamy w czasie snu zabawek do łóżeczka

Bezpieczna pozycja do snu dla dziecka to ta na plecach z główka obróconą raz na jeden, raz na drugi bok.

Pozycja na boku jest polecana tylko dla dzieci z refluksem lub bardzo silnie ulegających  z zalecenia lekarza specjalisty. Bezpiecznie jest wtedy używać poduszkę zapewniającą taką pozycję oraz monitor bezdechu. Omów z lekarzem spanie na plecach przy użyciu klinu lub podwyższenia części łóżeczka.

Dziecko może spać na brzuchu TYLKO w dzień i pod STAŁĄ opieką rodzica.

Spełnienie powyższych warunków zapewnia optymalną ochronę przed wystąpieniem śmierci łóżeczkowej  (SIDS).Może Ci się także spodobać:

2 komentarzy

  1. Wszystko super..to moje dziecko jest całkiem inne. Od początlu uwielbia spać na brzuchu i w ciągu dnia i w nocy. Do 4mc.ż. miała zamontowamy monitor oddechu, od czasu do czasu spała w rożku i wtedy na plecach. Z reguły przykrywałam ją kocykiem a zimą kołdrą tworząc taki tunel, bo lubiła wędrować i chować się cała pod kołdre. Tunel zapobiegał jej uduszeniu się. Pierwszy raz jak widziałam to co robi wystraszyłam się ale w żaden sposob nie moglam tego zmienic. Śpiworek nie wchodził w gre bo się po prostu w nim topiła, tam bałam się że wsunie sie głębiej i się udusi. Także czytam to co Pani napisała i moje dziecko całkowicie odbiega od modelu układania do snu przez Panią przedstawionego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mając monitor oddechu dziecko może spokojnie spać na brzuch nawet w nocy.

    OdpowiedzUsuń

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com