dopajanie

Woda w życiu niemowląt

13:11


Pokarm kobiecy jest idealny i idealnie dopasowuje się do potrzeb dziecka. Zarówno w czasie choroby, jak i upałów (o czym świadczą badania przeprowadzone na dzieciach żyjących na terenach pustynnych między innymi). Obecnie każde instytucje na świecie mówią o wyłącznym karmieniu piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Woda przy karmieniu mieszanym nadal budzi wątpliwości, choć nawet sam producent nie podaje informacji o konieczności podawania dodatkowo wody prócz mleka. Obecne badania udowadniają, że podawanie wody dzieciom karmionych mlekiem zastępczym jest zbędne oraz szkodliwe. WHO mówi o wyłącznym karmieniu mlekiem przez pierwsze pół roku życia dziecka.
Wynika to z tego, że obecnie mleko zastępcze jest na tyle "doskonałe", a jego proporcje idealnie opracowane do potrzeb dziecka. Podobnie jak i pokarm kobiecy, składa się głównie z wody.

"Przecież mm też robisz na wodzie!"

Owszem. Mleko zastępcze przygotowujemy na bazie wody. Jest ona nośnikiem i rozpuszczalnikiem. Nie jest to już jednak woda, kiedy dodamy do niej mm. Powstaje wtedy zupełnie nowy produkt- mleko. Zmienia się ph oraz skład chemiczny. Nie jest to już H20.

"Przecież dziecku też chce się pić! Jest upał!"

Pewnie, że chce się pić! Należy wtedy podać częściej pierś lub pokarm zastępczy. Karmimy wtedy częściej a w mniejszych ilościach.

Więc:

ZDROWYM dzieciom nie podajemy do picia wody lub czegokolwiek innego poza mlekiem (żadnych herbatek, glukozy, wody z cukrem, soków) poniżej ukończonego 6 miesiąca życia.
W wypadku choroby decyduje o tym lekarz. Wskazaniem są między innymi niektóre choroby nerek oraz serca. W wypadku biegunki lub wymiotów mimo wszystko bezpieczniej jest podać kroplówkę i/lub leki niż wodę.

Podanie dziecku czegokolwiek poza mlekiem i lekami jest równoznaczne z rozszerzeniem diety, a ta następuje dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia lub później.

Podanie wody niesie za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych chorób, jak przy podaniu pokarmów stałych, a i dodatkowe, jak przykładowo: zatrucie wodne, nieprawidłowa gospodarka sodowo-potasowa, biegunka, wymioty, nieprawidłowa praca nerek, śpiączka, a nawet śmierć dziecka.

Co z wodą przy rozszerzaniu diety?

Po ukończeniu 6 miesiąca życia wodę podajemy jak każdy inny nowy produkt: proponujemy, a dziecko decyduje czy i ile wypije. Dziecko ma czas, aby nauczyć się pić. Do roku podstawą jest mleko. Wodę podajemy po każdym posiłku stałym i z upływem czasu coraz częściej w ciągu dnia. Proponujemy, ale nie zmuszamy.

Płyny inne od mleka nie podajemy w butelce, polecany jest kubek, np.: Doidy Cup lub bidon ze słomką. Nie polecamy niekapków- powodują późniejsze problemy ze zgryzem oraz nauką mowy.

Jaką wodę wybrać?

Najlepiej, aby była to woda źródlana- niskozmineralizowana. Ważne, aby ilość sodu Na nie przekraczała 20mg/l. Takiej wody nie musimy przegotowywać.
PS. Wyniki konkursu!Główną nagrodę otrzymuje komentarz numer:


fringe22@wp.pl proszę o kontakt! 

Dla reszty -10% na hasło Hurija.

Promocja trwa 2 tygodnie od dziś. Promocje nie łączą się.

Gratuluję!


Może Ci się także spodobać:

0 komentarzy

Powiedz mi co myślisz!

Jeśli masz do mnie pytanie lub potrzebujesz porady, najlepiej napisz tutaj: paulina@hurija.com